Vrste tema u WordPressu

15. maj 2024.

Vrste tema u WordPressu

U WordPress-u postoje različiti načini razvoja tema koje koristitimo za dizajniranje web stranica i to su: klasične, blok i hibridne teme. U nastavku teksta ćemo se baviti njihovim razlikama.

Klasične (classic) teme

Klasične teme u WordPress-u nisu izvorno dizajnirane za korišćenje sa Gutenberg (sada block) editorom, koji je predstavljen kao novi standardni editor blokova u verziji WordPressa 5.0. Međutim, to ne znači da se Gutenberg ne može koristiti sa klasičnim temama. Pre toga je postojao Gutenberg plugin i tako je sve krenulo u novijoj WP istoriji.

Svakako je preporuka na odaljavanje od classic tema, prosto je došlo novo vreme i nova pravila. Ipak za korisnike koji preferiraju tradicionalni način uređivanja, postoji dodatak (plugin) Classic Editor koji omogućava da WordPress sajtovi nastave da koriste stariji, klasični WYSIWYG editor umesto Gutenberg-a. No svakako je preporuka da prilagodite teme za Gutenberg koji je sad uveliko odomaćen u WordPressu i zovemo ga block editor.

Dolaskom block editora je napravljen ozbiljan iskorak i mogućnosti u odnosu na stari način uređivanja, mnogo je atraktivniji i moderniji, stari je bio prilagođen nekom prošlom vremenu.

Blok (Block) teme

Blok teme se oslanjanju na (FSE – Full Site Editing) i koriste blokove za sve elemente dizajna stranice, od zaglavlja (headera) do podnožja (footera). I jedina mana po meni je što je došla dodatna komplesknost i sam momenat korišćenja WordPressa iz ugla blogera ili ljudi koji ne žele da ulaze u tajne WordPressa. Olakšano je građenje izgleda stranica pomoću drag and drop principa, ali sa druge strane u praksi vidim da je izazovan početnicima. No ranije je opet bio problem da je svaka tema bila priča za sebe, customizer je bio „noćna mora“ i to je sa druge strane svaku temu činilo specifičnom.

Početnici moraju naučiti i razumeti kako da navigiraju kroz novi uređivač blokova za dizajniranje celog sajta, što uključuje zaglavlja, podnožja, šablone stranica i globalne stilove. Fullsite editing daje mogućnost kreiranja, uređivanja i dodele šablona (templejta) stranicama i postovima. Razumevanje funkcionisanja templejta i korišćenja template partova za ponovnu upotrebu dizajn elemenata zahteva vreme i praksu.

Kako su blokovi osnovi princip rada block tema preko naslova, paragrafa, slika, dugića, galerija itd da ne nabrajam sve opcije, modularno korišćenje i premeštanje elemenata doneli su novi kvalitet i prosto nema dileme da li je to bolji pristup. Blokovi omogućuju da imamo preview, izgled onakav kako će ga i korisnici videti na uređajima. Taj pristup je pobedio i svi sad to očekuju. Ja sam radio WordPress u vreme kada su postojali i page bilderi samo kao backend opcija iako intuititvno nije to na nivou kao sada, gde se vidi potpuni izgled kako je to na uređajima.

Full site editing daje nove mogućnosti za prilagođavanje stilova celog sajta – fontove, boje, raspored elemenata i mnoge druge stilske opcije. Ovo pruža veliku moć, ali sa druge strane je izazovno i zahteva ozbiljnije razumevanje CSS-a i kako različiti stilovi utiču na celokupni izgled sajta.

Odlični su momenti i dodatnih blokova koje prave mnoge firme i samim tim doprinose bogatsvu mogućnosti u korišćenju blokova koje ne dolaze po defaultu uz WordPress instalaciju.

Bez razmišljanja morate koristiti blokove, nikako ne preporučujem instalaciju Classic editora i vraćanje u davnu prošlost.

Hibridne (Hybrid)

Hibridne teme kombinuju elemente klasičnih i blok tema, gde uz tradicionalni PHP kombinujemo i nove blok elemente unutar iste teme. Ovo je moj izbor i odmah na početku da kažem zašto. Prvo jer nisam veliki JS ljubitelj, a sa druge strane brzina razvoja na ovaj način je velika, manje je kompleksno od Blok tema, ne mora da se koristi React i samim tim je lakše. Sa druge strane u kreiranju dizajna naravno koristimo Javascript za interaktivne elemente, slidare, accordione i gde god treba hamburger meni. No jedna od glavnih prednosti hibridnih tema je njihova sposobnost prilagođavanja, a dolaskom novih blokova i proširuju se mogućnosti, a i lep je spoj tradicionalnog i modernog.

Moj pristup je da kompleksnije dizajne stranica radim uz PHP i koristim custom query uz ACF (advanced custom fields) plugin i tako dobijam dinamiku jako lako i jako brzo, bilo koji listing sadržaja se rešava ekpres. Dok stranice koje nisu kompleksne i mogu da ih napravim sa blokovima idem kroz difolt šablon stranice, ako imam neke dodatne listine tipa usluga, tima na nekom sajtu onda za to napravim template stranice i ponovo uz custom query to lako izlistam.

Hibridne teme su ravnoteža između kontrole i jednostavnosti i to ih čini popularnim izborom na tržištu i mislim da su u većini.

Ako želite da se bavite WordPressom na linku resursa za developere na kome možete da se upoznate sa svim detaljima. Link za razvoj tema zove se Theme Handbook, pa ostaje mi da vam poželim srećan rad i učenja. A ako treba pomoć javite se 🙂

Teme koje se prave uz pomoć page bildera

Page builderi su alati koji omogućuju korisnicima da kreiraju i uređuju web stranice putem intuitivnih vizuelnih elemenata, često bez potrebe za pisanjem koda, ali se to ne isključuje. Oni su veoma zgodni za ljude koji žele brzo i jednostavno kreirati web stranice, uslovno samo čak i bez visokog tehničkog znanja. Oni takođe neguju Full Site Editing (FSE) pristup.

Page builderi su alati koji omogućuju korisnicima da kreiraju i uređuju web stranice na drag-and-drop (povuci i pusti) način.

Full Site Editing kao pristup omogućava kako smo već rekli kompletno prilagođenje svih delova web stranice direktno iz WordPress admin panela i to je najveća moć WordPress-a jer krajnji korisnik za koga pravite sajt ne mora da zna bilo šta o programiranju i moći će da objavljuje stranice i članke na svom sajtu.

  • FSE omogućuje kreiranje i izmenu zaglavlja, podnožja, bočnih traka, i drugih delova stranice koja zahteva dinamiku da se isti sadržaj povlači na više mesta.
  • Upotrebu blokova (widgeta, elemenata, modula) za kreiranje i prilagođavanje različitih sekcija stranice.
  • I što je mnogo važno fleksibilnost u dizajnu i funkcionalnosti bez potrebe za dodatnim plugin-ovima ili programiranjem, jer ovi alati se u narodu nazivaju No Code alati, ali tu ostaje ali. Jer kompleksne dizajne koji prevazilaze neke predefinisane mogućnosti bildera nemoguće je uraditi bez dodatnog koda i po meni onaj ko ne zna HTML i CSS, ne treba da pravi sajtove, eventualno da bude neki pisac i bloger, onaj ko ne zna i to vrlo solidno HTML i CSS nije sposoban da ko čovek razume kako radi veb i nije bukvalno etički da uvaljuje sajtove koji su pravljeni sa nerazumevanjem.

Razlika izmešu Page buildera i ugrađenog WP FSE je što ostali dodatni alati ili plugin-ovi koje korisnici mogu instalirati na WordPress, dok je FSE sastavni deo WordPress-a. Ali je došao kasnije prvo su se pojavili eksterni page bilderi koji su zapravo bili dopuna i proširenje starog whysivig editora koji je pružao malo mogućnosti. Zapravo page bilderi su inicirali i nastanak FSE koji je sad integralini WordPress deo. I ruku na srce i sada su mnogi i dalje dosta moćniji i lakši za korišćenje od Gutenberga koji se opet ruku na srce razvija, ali razvijaju se i bilderi koji su to krenuli ranije.

Nabrojaću samo neke koji „jedu malu decu„: Elementor, Themify, Bricks, Divi, Breakdance, Oxygen i mnogi drugi….Ove bih ja izdvojio kao neki moj izbor, sem Divija, koji nisam koristio tj koristim ga minimalno na nekom održavanju koje sam nasledio, ali mi se ne sviđa, iako sam video da izlazi novo izdanje i da izgleda super.

Znači da još jednom kažemo da Page builderi dolaze sa svojim templejtima i modulima, dok FSE koristi blokove koji su deo WordPress jezgra.

Ja bih izdvojio dva omiljena to su Themify i Bricks koji odnedavno koristim, Themify koristim nekoliko godina i sviđa mi se jer je potpuno podređen FSE principu i možete da simulirate izradu tema kroz bilder sa potpunim custom pristupom, a došao je i Bricks pre nekog vremena koji se razvija sa velikim entuzijazmom i nekako sumira sve najbolje prakse koje neguju ostali bilderi, pre svega prilagođenost programerima, tu je Bricks otišao daleko. Nisam ovde pomenuo Elementor samo iz razloga što je dosta skuplji i cenovno nepovoljniji, ali je odličan i nemam ni jednu zamerku za njega. Bricks je cenovno prijemčiviji jer može pored godišnje pretplate da se kupi za 599 dolara lifetime, dok Themify builder koji je nedavno napunio 13 godina postojanja košta svega 249 dolara lifetime, ali nije toliko radio na velikoj zajednici i nije toliko marketinški isfuran. Ali themify pored bildera pro ima i teme i svoj custom post type builder, stvarno je bomba.

I na kraju na komentar mog prijatelja Miodraga Veljovića velikog WordPress entuzijaste dodao samo ovaj zadnji deo bloga koji je ispao najopširniji vezan za teme koje se prave pomoću page bildera i to je zapravo i najrasprostranjeniji pristup, tako da eto probajte i zarazite se WordPress magijom i uživajte.

Pozdrav svima, vaš S

Komentari

  • Nisam siguran da li treba (neke) Visual Builder-e predstaviti kao još jednu kategoriju tema, ili ih uvrstiti pod Klasične. Neki od Visual Builder-a se instaliraju kao tema (WP admin dashboard > Appearance) ali po svojim funkcijama i načinu rada ne koriste klaični uredjivač, vidžete i ostale delove klasičnih tema, već kreiraju svoj „ekosistem“ u okviru WordPress-a. Primer ovakvih „tema“ su Bricks Builder i Divi Builder.

  • E hvala ti na komentaru, jer je to stvar o kojoj sam razmišljao u članku dok sam ga pisao, to radi i Themify ima isti sistem tj veoma sličan kao Bricks i uz Bilder pro to je graditelj tema, apdejtovaću danas tekst sa tim detaljom, samo da smislim kako da tačno nazovem takve teme, ali princip je isti kao i kod blok tema tako da mu to dođe na isto umesto Block editora za full site editing koristimo builder.
    Hvala ti dodaću danas taj detalj u tekst.

  • Druže moj Miodraže dodao sam ceo odeljak na osnovu tvog komentara jer je to zapravo i najrasprostranjeniji vid korišćenja tj kreiranja WordPress tama u većini agencija.

  • Obozavam ovako zdrave diskusije 🙂
    Tu smo da se podržavamo, savetujemo i učimo jedni od drugih.

  • Napišite odgovor ili komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    © Slobodan Mirić - Dnevnik jednog programera