Zašto vam ne treba web sajt?
Da postoje situacije za koje možemo reći da nam sajt nije neophodan, teško reči su da nam ne treba, ali nije nam neophodan jer….Pa sad razradićemo te situacije, ali kažem bolje da imate sajt.
Ako vam je fokus na društvene mreže
Ako se vaš biznis oslanja na vizuelni sadržaj i interakciju s publikom, možete se fokusirati se na društvene: Instagram, Facebook, TikTok ili YouTube. Ove platforme omogućavaju direktan veliki doment i kontakt sa korisnicima. Često je doment društvenih mreža veći nego vaš sajt i za doment na vašem sajtu potrebno je vreme, rad kao i novčani resursi za marketing.
No postoje za neke biznise sajtovi na kojima mogu da se naprave profili npr ako imate smeštaj booking, airbnb i druge platforme koje objedinjuju ponudu i koje su moćnije od ličnog sajta jer su opšte prihvaćene. Evo ja glasam za booking iako bih napravio sajt za svoja apartman, ako me neko direkt kontaktira poslao bih mu link sajta i mogao bih da iskočim okvira koji nudi booking. Zapravo vaš lični sajt za smeštaj može da postane platforma na kojoj pišete o svom kraju, okrugu, gradu, selu i to može da bude super opcija.
Ako imate svoj restoran ili kafić takođe vaš sajt može postati više od sajta jer može da bude platforma za mnogim korisnim informacijama gde pišete o svom kraju, mestu, gradu, kada tipa neko dođe u vaše lepo mesto pa pišete o njemu i zašto baš kod vas….Možete i podeliti neki recept za hranu ili piće, da imate sekciju za događaje i promocije pića ili hrane…….
Ako imate sajt za rukotvorine koje pravite takođe možete imati sajt na kome delite svoj proces rada i atomsferu u kojoj radite, pišete na temu svog posla i tako se približite ciljnoj grupi, grafite brend i poverenje
Ako koristite neku platformi za e-prodaju
Ako prodajete svoje proizvode ili usluge online kao ja ranije na platformi Etsy ili na primer Kupujem prodajem kod nas, no tu su i Amazon, eBay onda vam te platforme mogu pružiti sve što vam je potrebno bez potrebe za sopstvenim veb sajtom. Ove platforme nude ugrađene alate za upravljanje prodajom, marketingom i logistikom, ali takođe potrebno je ući u srž njihovog rada nije dovoljno da samo postavite proizvode, često vam treba i dodatni marketing, tako da je ovo mogućnost koja takođe nije sama po sebi dovoljna. Npr Etsy ima svoj interni SEO sistem, ako hoćete da budete uspešni morate ga savladati.
I ovde bih preporučio da imate i svoj sajt paralelno čak i ako ne radite puno na njemu, neka se domen kiseli, jer jedino vaš lični sajt je vaše vlasništvo sve ostalo nije sigurica. Npr ugasi se platforma neka, propadne kao nekada MySpace i šta onda…Uvek možete da se zahuktate u radu na svom sajtu, a posle par godina vaš domen će imati starost i određene benefite zbog toga.
Ako ste freelancer ili konsultant
Ako ste pak freelancer ili konsultant, možda (ali samo možda) vam je dovoljan LinkedIn profil ili profil na platformama kao što su Upwork, Fiverr ili bilo koja druga platforma za freelance. Ove platforme omogućavaju izgradnju profesionalne reputacije i pronalaženje klijenata bez potrebe za sopstvenim veb sajtom, ali na svom sajtu možete da napravite kako želite portfolio i na taj način produbite ponudu, napravite što bolji case study pišete na teme svojih usluga i na taj način imate sopstvenu platformu koja posle određene količine sadržaja će se kotirati super na pretraživačima. Verujte mi na reč da ima smisla, ja stvari koje su mi bitne tj usluge koristim na ovom sajtu, tj pišem o njima i na te ključne reči izleće u pretrazi ovaj moj sajt lagano i ako u trenutku ovog članka ne nudim ništa na sajtu samo pišem.
Nedostatak resursa
Ovo je jedini validni razlog zašto vam ne treba veb sajt, ali i to nije skupo, možete da kupite hosting i domen za 30ak evra godišnje i da podignete besplatnu WordPress temu iako ne znate da programirate, uz totorijal na Youtubeu.
Izrada i održavanje veb sajta zahteva vreme, kintu i tehničko znanje u određenoj meri, tako da morate da imate nešto od toga tj sve 3 stavke. Ako nemate resurse za investiranje u veb sajt, ali to smo rešili to je 30 evra godišnje, možete da korsitite druge platforme koje su lakše za upotrebu i pristupačnije. Na kraju društvene mreže i platforme namenske za pojedinačne industrije od freelance/a, rukotvorina, web prodaje itd….
No jedino vaš sajt je vaše vlasništvo, ali bez njega se može. A glavni razlog je zašto vam ne treba sajt, ako ne planirate da se bavite sa njim to znači da sajt koji ste podigli i tako tavori bez izmene kontenta i pisanja, to vam neće doneti ništa specijalno. Sajt je živa stvar koja ima smisla ako ima života u vama i njemu.
Srećno šta god radili 🙂
Napišite odgovor ili komentar